Покровитељ
Филм
Књиге о 27. марту
Рехабилитација
Сахрана на Опленцу
Годишњица
Сазнајте више...
- Писмо кнеза Арсена руској царици
- Крађа и прекрађа у Белом двору
- Кнез Павле добио улицу у Шапцу
- Кнегиња Јелисавета говори о кнезу Павлу (Press, 21.2.2010.)
- Документарни филм: Кнез Павле и кнегиња Олга на отварању Сајма (1939)
Коста Ст. Павловић: Двадесетпетогодишња преписка са кнезом Павлом
- Беседа владике Иринеја поводом 30. годишњице смрти кнеза Павла
- Краљевић Томислав о кнезу ПавлуБЛАГОСЛОВЕНИ МИРИС БОСИЉКА
ЊКВ Кнез Павле Карађорђевић
27(15. април) 1893 – 14. септембар 1976.
Кнез Павле Карађорђевић |
Одгојио га је његов стриц, краљ Петар I, заједно са својом децом, најпре у Женеви, а од 1903. године, у Београду. Кнез Павле је рано остао без мајке (свега два пута ју је видео: први пут 1898, други пут 1900. године, приликом једног ручка код мајчине сестре, своје тетке Марије Симон кнегиње Абамалек-Лазарев, рођ. Демидов), преминула је 1904. године, а и његов отац, српски кнез Арсен, је стално био отсутан, узевши учешћа у девет ратова (каријеру је завршио као генерал руске царске коњице и сматра се за Србина са највишим војним одликовањима у историји).
Почетком 1935. године, спајањем Историјско-уметничког и Музеја савремене уметности, у Београду је (у данашњој згради Председништва Републике) почео да ради Музеј Кнеза Павла, најзначајнија институција ове врсте у новој културној историји српског народа.
Са породицом, Кнез Павле је 27. марта 1941, отишао у Грчку и тамо предат у енглеске руке. Они су га спровели у Египат, а одатле су сви транспортовани у енглеску колонију Кенију, где су били интернирани, под енглеском стражом, усред џунгле, на обали дивљег језера Наиваша. Храбрим настојањима Кнегиње Олге, преко њене сестре Марине, војвоткиње од Кента, Кнез Павле је добио одобрење од енглеских власти на напусти Кенију (средином 1943) и пресели се у Јужну Африку, у Јоханесбург. Тек крајем 1947. године, он и породица добијају одобрење од енглеских власти да се врате у Европу. Изабрао је Париз да у њему станује.
Дана 12. априла 1954, примио је вест да је његов син Никола, у кога је полагао највеће наде, изгубио живот у аутомобилској несрећи.
Биста кнеза Павла, рад Ивана Мештровића |
Још 1947. године, све што је имао у Југославији је било конфисковано: дворац «Брдо» код Крања у Словенији, кућа у Београду и покретна имовина остала у Белом двору. Никада више није видео своје слике које је са љубављу куповао, своје колекције порцелана....
Музеј Кнеза Павла су комунисти са пијететом затворили и утопили у «Народни музеј». Њега су опањкали у народу да је био «квислинг», «хитлеровац», да је «желео да отме круну младоме краљу»...
Народ је учио у школама да је «27. март био дело храбрих Титових комуниста који су спасили наше народе и народности од ненародних елемената»... Кнез Павле је, као прави стоик, све мушки поднео. Као истински племић, никада се није бранио од клевета. Волео је своју Србију, на њу га је, у свим годинама прогонства и изгнанства сећао благословени мирис босиљка.
У сећањима на кнеза Павла, јуна 1980. године, Коста Ст. Павловић је записао:
- Пита се коме да остави своју збирку слика. Намеравао је да је поклони музеју који је био основао у Београду, али неће да је оставља комунистима. Можда ће се решити да их завешта Оксфордском универзитету. Напунио је, каже, 70 година, а протекло је педесет откад је у Оксорду дипломирао. На растанку ме је упитао да ли осећам чежњу за земљом. Одговорио сам му да је нарочито осећам кад цветају јорговани, јер нам је врт, у родитељском дому у Београду, био пун јоргована. «А ја», узвратио ми је Кнез, «кад шетам пратолинским вртом, кад узберем струк босиљка, протрљам га међ прсте и помиришем. Тада ми готово пођу сузе на очи».
Наш народ верује да босиљак расте у вртовима Пресвете и Преблагословене Мајке Божије Богородице.
Његово Краљевско Височанство Кнез Павле Карађорђевић преминуо је у Америчкој болници, у Неију крај Париза, 14. септембра 1976. године. Сахрањен је у Лозани, заједно са сином Кнезом Николом и супругом Кнегињом Олгом.